Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.

ADVENTNÍ VĚNEC V JINÝCH ZEMÍCH A HISTORII

CÍRKEVNÍ TRADICE BAREV SVÍCÍ
KATOLICKÁ CÍRKEV
 používá svíčky barvy fialové a růžové /3fialové a 1 růžová/. Hlavní barvou adventu je fialová, tedy barva pokání půstu, ale i vítání Krále – Ježíše na svět, je to i barva utrpení – postní doba velikonoční a Velikonoce. V původním pojetí byl advent dobou pokání a postu, protože Ježíš se narodil, aby trpěl za hříchy lidstva, obětoval se pro něj a byl za to ukřižován. Až v nepříliš vzdálené době došlo ke změně a adventní čas se stal časem očekávání a naděje.
 
ZÁPADNÍ KATOLICKÁ CÍRKEV
Používá tři fialové svíčky, jednu růžovou, a to na třetí neděli adventní  - což je čas radosti nad skončením půstu.
Někde se růžová svíce nazývá Gaudete – radujte se – podle vstupní modlitby apoštola Pavla Filipanům…
Tato růžová přináší upozornění na blížící se oslavy a i kostely se zdobí růžovou, i liturgická roucha mají růžovou barvu.
 
PROTESTANSTKÉ CÍRKVE
Používají svíčky spíše červené, jako symbol radosti, srdce, Krista, důstojnosti, vítězství, bohatství, štěstí, ale i krve
K červené se jako tradiční barva přidává ZELENÁ.
Na adventním věnci je červená krví Krista prolité za spásu světa a spolu se zelenou symbolizují obě život
V SOUČASNOTI VĚTŠINA PROTESTANTSKÝCH církví používá barvu MODROU jako odlišení adventu od doby postní – na adventním věnci nahrazují fialové svíčky modrými.
Modrá je také považována za symbol královské hodnosti, v některých kostelech je symbolem noční oblohy, očekávání příchodu krále- Ježíše Krista, ale i jako symbol vody Genesis, počátek nového stvoření.
I přes přechod z fialové na modrou v nekatolických církvích, zůstává stále symbol růžové svíčky zachován, pouze je posunuta ze třetí neděle na čtvrtou a tím je její symbolika blížících se oslav podtržena – je tedy vyvrcholením adventu.
PROTESTANTSKÁ CÍRKEV VELKÉ BRITÁNIE
Traduje svíčky čtyři, červené a bílou, pátou uprostřed, která symbolizuje duchovní čistotu a Spasitele a jeho matku. Bílá barva také vznikla jako sváteční ze symboliky přijímání Ježíše Krista jako spasitele a tím se umytí ze svých hříchů – duše se stane bělejší  než sníh.
 
KATOLICKÉ IRSKO
Zde je tradiční věnec s pěti svíčkami, a to tři jsou fialové, jedna bílá a jedna růžová. Fialové svíčky se zapalují na první a druhou adventní neděli jako symbol pokání, třetí neděle je ve znamení svíčky růžové jako symbolu přicházejících svátků, čtvrtá svíce fialová je symbolem poslední adventní neděle a bílá, pátá svíčka je nazývána SVÍCE KRISTA a představuje jeho život, zapaluje se uprostřed věnce na Štědrý den
 
 
PROTESTANTSKÉ NORSKO
Zde je tradicí věnec se čtyřmi fialovými svíčkami – jde především o tradici Norské církve luteránské
 
SVÉDSKO
První svíčka je bílá, další tři fialové
Bílá zde symbolizuje barvu ráje.
 
USA, VELKÁ BRITÁNIE
MODRÁ barva je zde alternativou klasické liturgické fialové a vysvětluje se přisuzováním protestantským církvím, především luteránským a anglikánským. V každém případě znamená modrá totéž, jako u nás fialová – označení doby ztišení a rozjímání před příchodem Krista.
 
ŽEHNÁNÍ – BENEDIKTIONALE
Římskokatolické a starokatolické církve žehnají o první adventní neděli věnec, který je umístěn na presbytáři kostela a současně jsou žehnány věnce věřících.
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one