Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.

SVATOJÁNSKÁ NOC, SVÁTEK JAN, SV. JAN NEPOMUCKÝ

Dnes je Jana, svátek uctívaný – i já mám syna Jendu, je prostřední z mých pěti synů a indigodítě.☺
    Tak vida a máme tu svatojánskou noc, tedy- prošvihli jsme ji, jako svatojánská noc se bere noc na Jana, tedy z 23. na 24. června.
      Sv. Jan Křtitel patří k nejuctívanějším křesťanským světcům a svatojánská noc, předcházející svátku jeho  narození, je odedávna považovaná za čas plný tajemství a zázraků...
    Svatojánská noc je vlastně takovým pokračováním oslav Letního slunovratu, kdy se vítá léto a teplé, úrodné období, zkrátila se noc a prodloužil den… Je to magická a kouzelná noc, jejíž tradice sahají do dalekého starověku, keltské historie a po nich to převzali i Slované.  
      Během Svatojánské noci mají byliny magickou moc! Kdo přeskočí svatojánský oheň, bude dlouho živ a zdráv! A kdo ochutná svatojánskou ořechovku, bude okouzlen.
 
    Mezi nejznámější aktivity patří pálení svatojánských ohňů na nejvyšším kopci v kraji, je to jakási obdoba ohňů při pálení čarodějnic.  Kolem těchto ohňů se tancovalo a skákalo,  bylinami  - které byly z tohoto ohně zapáleny, se pak žehnalo dobytku a obcházela se lidská obydlí na ochranu. Popel, který z těchto ohňů zbyl - se pak rozprášil na pole, kvůli dobré úrodě.   
 
     Čarodějky bylinkářky zase v noci hledají po loukách a lesích bylinky, které posbírané zejména kolem půlnoci mají velkou sílu...  zejména třezalka a také trochu kouzlily. Devatero kvítí – třezalka  toužebník, heřmánek, devětsil, komonice lékařská, mařinka vonná, devaterník penízkový, arnika, měsíček a hvozdík.  
     Během Svatojánské noci je díky pootevřeným branám do jiných světů jednodušší nahlédnout do budoucnosti – zkuste si tedy dát pod polštář kytičku z devatera kvítí a poproste o sen týkající se věcí příštích…
     Říká se, že o Svatojánské noci jsou všechny prameny, vřídla a studny plné léčivých sil. 
 
      Hledači pokladů hledali zlaté kapradí, které mělo být jakousi vstupenkou - klíčem k otevření skal a pokladům. Komu se podaří tento květ získat a nosí jej u sebe, ten získá schopnost být neviditelným, porozumí řeči zvířat, rostlin a stromů, je provázen štěstím a je předurčen k objevení pokladu. Získat takový květ ale není vůbec snadné, protože ho prý střeží temné mocnosti. Cestu mylně ukazovala bludná světla (bludičky), aby hledání znesnadnila. Hledači se také museli mít na pozoru před lesními žínkami, rusalkami, bosorkami a jezinkami, které utancovaly člověka k smrti, roztrhaly a roznesly po lese… V lese číhá krom čarodějnic mnoho dalších nástrah jako například bludný kořen nebo bludičky, které každého pocestného lákají do bažin. Člověk, který překoná všechny nástrahy a poklad objeví, si z něho má vzít jen tolik kolik unese, jinak jeho duše propadne pro jeho nenasytnost peklu. Tolik říkají pohádky…
 
      Aspoň vám mohu nechat na příští rok návod na tradiční svatojánskou ořechovku.
OŘECHOVKA
Je třeba - 15 zelených ořechů trhaných během Svatojánské noci, kousek celé skořice, 4 hřebíčky, 2 kuličky jalovce, 1 l vodky nebo podobného destilátu, 0,5 l vody, 0,5 kg cukru (lze použít i med)
Postup - zelené vlašské ořechy omyjeme, pokrájíme (použijte rukavice, ořechy barví!) a vložíme do velké lahve od okurek (3litrová). Přidáme všechny ostatní ingredience mimo cukru a vody.  Lahev pečlivě uzavřeme a necháme na teplém místě 6 týdnů odpočívat.
Výluh scedíme, zalijeme hustým cukerným roztokem a necháme ještě měsíc odpočívat.
ořechovka je nejen dobrá, ale také zdravá, zelené ořechy mají výrazné antibiotické a protizánětlivé účinky
 
 
SVATOJÁNSKÝ RITUÁL
 Zformulujte si tři přání a to s důsledností, abyste nebyli překvapeni, co se pak stane- např, přát si být milována nestačí, ale je třeba myslet na to, že i pobuda se do vás může zamilovat a vy budete nešťastná – chci lásku, v níž budu milovat a budu milována- je asi tak správné přání..a podobně.
Vyhlídněte si nějaký silný, zdravý strom a před půlnoci z 23. na 24. června se k němu vydejte.
Pozdravte Ducha stromu a požádejte jej o svolení vzít si z jeho stromu 3 větvičky.
Ve chvíli, kdy odbije půlnoc, přistupte ke stromu a v duchu nebo nahlas vyslovte svá přání – nejprve první a přitom ulomte malou větvičku, pak druhé a ulomte druhou větvičku a pak třetí, myslete přitom na svá přání.
Poděkujte a obejměte strom a nechte nějaký malý dárek -  obětinu – např. vonné dřevo, vonnou pryskyřici, šalvěj, kamínek….
Doma pak položte všechny tři kouzelné větvičky do Bible na stránku, kde začíná Evangelium podle Jana a vždy, když se jedno přání splní, vyjměte větvičku a spalte ji. Bibli si můžete předem i vyrobit – malý sešitek s názvy oddílů a evangelií, stačí, když budete věřit, že je to pravá náhrada za bibli..vždyť ji doma má málokdo- základ kouzla je – VĚŘIT.
 
    
 Sv. Jan Křitel
Jan se narodil 6 měsíců před narozením Ježíše, jeho otcem byl jeruzalémský kněz Zachariáš a matkou Alžběta, příbuzná Panny Marie. Ve 30 letech se stal poustevníkem, žil na poušti u Mrtvého moře, oblékal se do šatů z velbloudí srsti a jedl kobylky upražené na kamenech.
 Pak odešel k řece Jordán, kde se brzy stal známým o oblíbeným kazatelem. Předpovídal příchod Krista a řadu svých posluchačů přesvědčil, aby se dali pokřtít vodou z řeky a tím se očistili od všech hříchů. K Jordánu přišel i Ježíš a Jan ho také pokřtil.
Touto významnou událostí začala podle Bible Ježíšova činnost jako vyvoleného Božího syna.
Stále rostoucí popularita Jana Křtitele však vadila vládci  Galileje Heroda Antipu, který se oženil s manželkou svého bratra a Jan ho za to začal veřejně kritizovat -  sňatek považoval za nemorální.

Král a jeho žena Herodiada připravili Janu Křtiteli smrt, která se později stala námětem mnoha divadelních her.
Dcera Herodiady Salome zatančila svému nevlastnímu otci tak svůdně, že jí unáhleně slíbil splnit jakékoli přání a Salome si podle rady své matky přála hlavu Jana Křtitele. Její přání bylo splněno a Jan byl sťat. 
Král Herodes Antipa pak vládl až do roku 39, kdy byl Římany sesazen. Jeho druhý hrůzný čin bylo odsouzení a ukřižování Ježíše

 Jan Křtitel zavedl křest vodou – je to jeden z nejdůležitějších rituálů při přijímání mezi křesťany. 
Jan Křtitel se stal patronem Malty, francouzských krajů Burgundska a Provence, mnoha řemesel a profesí jako jsou tkalci, kožešníci, koželuzi, vinaři, hospodští, hudebníci, tanečníci, zpěváci, ale i majitelé biografů.

Na obrazech a sochách se Jan objevuje nejčastěji s beránkem, symbolem  Krista a s křížem z dlouhého a tenkého rákosu, jindy drží plástev medu, který byl na poušti jeho důležitou potravou.
Také Ježíšův křest v Jordánu inspiroval křesťanské umění všech dob, počínaje malbami v římských katakombách ze 3. století.
25.06.2016 06:59:34
JanaOss
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one