Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.

Nový příspěvek

Svíčky

Základem svíčky je hořlavý knot obalený materiálem, který se pomalu rozpoští. Tento princip je velmi starý.

Původní svíce byly lojové, poté se vyráběly z vosku získávaného z voskových pláství ze včelích úlů (včelí vosk – známý a ceněný dodnes)

19. století

Výrobu svíček usnadnily a zlevnily teprve objevy 19. století. Byl zde stearin (vedlejší produkt při výrobě mýdel), parafín, umělý vosk (v podobě bílých krystalů se získává z ropy nebo hnědouhelného dehtu)

Knot také došel změn. Začal se používat pletený textilní knot

Současnost

20. století přineslo také gelové svíčky, ale zároveň se vrací obliba svíček z původního materiálu – přírodního a voňavého včelího vosku

V obchodech je nabízena nepřeberná řada druhů a vůní svíček z různých materiálů s různým nápaditým zdobením ať již vně či kolem svíčky.

 

Výroba svíček

Většina způsobů výroby svíček z pravého včelího vosku a z parafinu je obdobná a někdy se i tyto dva materiály mísí v určitých poměrech, aby výsledný vosk nebyl příliš měkký, neroztékal se moc rychle a zbytečně neodkapával.

Nejjednodušší způsob je opakované namáčení knotu do roztaveného vosku, který ho postupně obaluje až do potřebné šířky.

odlévání

Nejčastěji se svíčky odlévají do forem z hlíny, sádry, papíru a z dalších přírodních či umělých materiálů. Knot se vkládá buď předem a nechá se zatuhnout nebo se do hotové svíčky udělá rozpálenou jehlou otvor a knot se tak protáhne.

V poslední době je oblíbený způsob nechat vosk i s vloženým knotem zatuhnout v dekorativní nádobce z keramiky, silnostěnného skla nebo třeba v ořechové skořápce či lastuře, jež nahrazují svíčce svícen a zadržují roztavený vosk- lépe se také spotřebuje při hoření.

Včelí vosk

Z plátů tvárného včelího vosku  (tzv. Mezistěny) předem nahřáté se stáčí dekorativní balené svíčky s knotem uprostřed.

Granulovaný vosk

Nejjednodušší výroba svíčky je z granulovaného vosku. Ten se nasype do připravené nádoby s knotem uprostřed. Granule různých barev v různých vrstvách po zapálení knotu vytvářejí abstraktní dekory.

Gelové svíčky

Velice jednoduché je vyrobit gelovou svíčku. Gel na výrobu svíček se kupuje již připravený a podle návodu lze velice jednoduše vytvořit svíčku, jakou si přejeme. Gelová svíčka není v pravém slova smyslu svíčkou, protože je to jen hmota podobná rosolu. Neudrží sama stabilně tvar, proto se gelové svíčky vyrábějí v různých nádobkách, především se používá sklo, které podtrhne krásu gelové svíce.

Zdobení svíček

Ozdobou hotových svíček bývá zejména jejich barevnost, případně tvar. Jako ozdoba se do vosku zasazují, vtlačují či zalévají kousky plodů, přírodnin či aromatického koření. Ovšem také se svíčky na jejich povrchu zdobí reliéfy vytvořenými díky vzoru na nádobě, do níž se svíčka odlévá. Zdobení se meze nekladou – povrch svící se maluje, vyřezává, lakuje, voskem se sem lepí různé dekorace, atd.

Neznámým dnes není ani zalévání různých předmětů do vosku svíce, ať už jde o dárek, který se objeví po odhoření svíce nebo se do svíce prostě jen zalijí různé drobné dekorace- především u průhledných svíček.

Nové typy gelových svíček využívají především možnost míchání barev a vůní na bázi silic (rostlinné éterické oleje). Jejich kreativní hodnota tkví v tom, že tento svíčkový gel je průhledný či průsvitný a je-li ještě ve skleněné nádobce, je bezpochyby, že ozdoby umístěné uvnitř vosku  jsou dobře viditelné. Používají se opět přírodniny, koření a jiné drobnosti.

22.01.2009 11:26:15
JanaOss
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one