Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.

Silvestr- původ a legenda

Silvestr - 31. 12.

Dá se říci, že středem vánočních svátků v původním pojetí je Silvestr. Ke křesťanským svátkům původně nepatří, protože se konec kalendářního roku v minulosti neslavil. Od 16. století, od přijetí gregoriánského kalendáře, se chodili věřící loučit 1. ledna modlitbou se starým rokem. Teprve 20. století zařadilo svátek Silvestra mezi významné a všeobecně slavené svátky, kdy se konají velkolepé oslavy loučení se starým rokem spojené s tradičním půlnočním přípitkem a tradičním novoročním přáním, ať už v rodinném kruhu nebo na ulici.

Legenda

Jméno Silvestr je latinské jméno vyjadřující výraz les nebo lesní obyvatel.

Datum narození Silvestra není zaznamenáno, bylo později vypočítáno na rok 292. Narodil se v Římě, jeho rodiči byli Rufus a Justa. Jako mladý se nechal pokřtít a schovával se před císařským pronásledováním v lesích poblíž Říma. Dne 31.1. 314 byl zvolen po smrti papeže Miltiada papežem. Díky tomu, že vyléčil císaře Konstantina a přivedl jej na víru, mohl upevnit moc církve.

Císař Konstantin roku 313 Milánským ediktem povolil křesťanství, posléze svolal i Nicejský sněm (Silvestr ho za to káral, že porušil jeho papežské pravomoci) v zájmu sjednocení víry a císařství. Silvestr založil Vatikán na pozemku, jež mu Konstantin daroval, a vystavěli spolu zde několik nádherných staveb. V jedné z nich - bazilice svaté Priscily, byl po své smrti dne 31.12. 335 Silvestr pochován. Jeho ostatky pak papež Pavel I. v 8. století přestěhoval do chrámu San Silvestro in Capitol.

Svátek svatého Silvestra se slaví v den jeho smrti, je ale uctívaný všeobecně jako mezník. Stejně jako je symbolem konce pronásledování křesťanství a začátek slavné mocenské éry křesťanské, je mezníkem mezi starým a novým rokem.

Silvestr patří k prvním uctívaným světcům Evropy, je patronem zvířectva a dobré úrody, proto je zobrazován v papežském hávu s knihou a mušlí nebo býkem.

Silvestrův pontifikát (papežské panování) trval 21 let 11 měsíců a 1 den - tím je osmým nejdéle vládnoucím papežem.

Nový rok 1.1, a Tři králové 6.1.

Pro nás sice nezvykle, ale přeci jen patří i tyto dva svátky k vánočnímu liturgickému cyklu. My je v dnešní době pojímáme spíše jako samostatné.

Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one