Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.
Betlémská hvězda byla hvězda nebo kometa?

V každých jesličkách (betlémě) ať už doma nebo v kostele se většinou objevuje kometa - hvězda s dlouhým chvostem. Prakticky si ani nedokážeme představit betlém bez dlouhoocasaté hvězdy a překvapí nás, když hvězda zdobící betlém nemá svůj zlatý chvost.

Astrology již v dávných dobách zajímalo, zda je to kometa nebo hvězda? Opravdu vyšla nějaká hvězda? Právě proto se astrologové snažili ověřit narození Krista pomocí hvězd. Již na počátku našeho letopočtu byla na Dálném východě asrologie značně vyspělá - dochovaly se podrobné záznamy o pozorování komet, ale ani jedna z nich s narozením Ježíše nesouvisí, ani kometa, později nazvaná Halleyova (objevuje se dřív nebo později).

Ovšem je tu jedna velmi podibná věc, a to ta, že kometa byla všeobecně považována za špatné znamení , přinášející hladomory, povodně a epidemie. Jak tedy může ohlašovat takovou věc, jako narození Krista. To by vyvolávalo myšlenku, zda bylo pro lidstvo dobrým znamením.

Jednou z odpovědí by mohlo být objevení, že první historicky doložené zobrazení komety nad Betlémem pochází z počátku 15. století z Itálie a u nás se rozšířilo až koncem 16. století. Koncem 20. století objevilo vědecké bádání jako "autora" první komety italského malíře Giotta di Bondone (1267-1337), a to na fresce Klanění pro padovskou kapli Scrovegni. Inspiroval se vlastním pozorováním kometa (později Halleyovy) v září 1304, ovšem nemohl vědět, že jde o kometu opakovaně vracející se ke slunci, jak ustanovil anglický astronom Edmont Halley na počátku 18. století. Bondoniho obraz vědci označili jako nejvěrnější zobrazení (dokumentární) před vynálezem fotoaparátu po porovnání s detailními snímky komety ze satelitu.

.Opět zde máme problém - našli jsme sice původce ozbrazení komety, ale ještě jsme nevyřešili, zda hvězda z Matoušova evangelia je právě Halleyova kometa. Německý astronom Johannes Kepler počátkem 17. století pozoroval konjunkce Jupitera a Saturnu v Praze a přepočítal je i na počátek našeho letopočtu. Vyšel mu rok 7 před naším letopočtem a to třikrát - květen, září a začátek prosince. Podle dochovaných hliněných tabulek stejný úkaz zaznamenali i babylónští hvězdopravci (objev z roku 1925). Tedy - Kristus se s největší pravděpodobností narodil v září roku 7 před naším letopočtem.

Počátek letopočtu se ale přeci počítá od narození Krista. Proč ten rozdíl? I zde máme již vysvětlení. První, kdo se snažil vypočítat počátek letopočtu byl opat římského kláštera Dionysus Exuguus - roku 538. Ovšem udělal chybu ve složitých přepočtech různých kalendářů - o 7 let.

Shrneme-li všechna předldožená fakta a historická data o Kristovi, vše souhlasí i přesto, že o narození Ježíše nejsou žádné průkazné záznamy, pouze zmínky a náznaky. Ve středověku, v době největšího rozmachu křesťanství bylo mnoho legend přikrášlováno a doplňováno a podle všeho ani narození Ježíše Krista se mu nevyhnulo. Byly přidány nové údaje a souvislosti. Např. vůl a oslík u jesliček pocházejí až z 8. století, mudrci byli pozměněni na krále a jejich počet se ustálil na třech a také Giottova kometa k těmto doplněním zapadá.

Někteří vědci vyslovili též domněnku, že betlémská hvězda či kometa jsou pouhým výmyslem středověku, kdy se legenda o Kristovi začala dotvářet.

Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one