Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.

Svatý Jan evangelista- 27. 12.

Svatý Jan Evangelista - 27. 12.

Svatý Jan Evangelista - 27. 12.
 
Svatý Jan Evangelista byl často nazýván Janem od Latinské brány a je považován za autora kanonického evangelia, tj. Evangelia podle Jana a
zároveň za nejmoudřejšího křesťana a nejmilovanějšího učedníka Ježíše.  Apoštol Pavel jednou nazval Jana spolu s Petrem a Jakubem „sloupy církve“.
 
Legenda
Podle legendy byl Jan jedním z apoštolů a učedníků Ježíšových, prý nejmilejším.
Napsal Evangelium O smrti Ježíšově- proto Evangelista Jan
Po Kristově smrti se stal opatrovníkem jeho matky až do její smrti. Přesídlil do Efezu, když tato umřela a tady vytvořil své evangelium. Za své činy byl roku 94 zajat a odvlečen do Říma. Tam jej pak odsoudili k usmrcení v kotli s vařícím olejem. Stal se však zázrak, Jan toto přežil a proto byl zbaven trestu smrti, ale bylo na něj uvaleno vyhnanství na řeckém ostrově. Jan se však z ostrova Pathmos vrátil domů a umřel mezi svými přirozenou smrtí.
 
Církevní legenda
V bibli je psáno, že Jan je synem Zebedeovým, jeho matkou je Salome, bratr Jakub, další z Kristových přívrženců a také byl zpřízněn přes matku s Ježíšem- byli bratranci. Nejprve byl Jan rybářem na Genezaretském  jezeře, kde jej Ježíš navštívil a přemluvil, aby se stal jeho učedníkem. Než Ježíš na kříži umírá, označuje jej za syna své matky Marie a proto se o ni také Jan postaral až do její smrti
Církevní tradice tvrdí, že Jan založil mnoho církevních obcí, které pak řídil z Efezu, kam se přestěhoval zhruba v roce 69. Císař Domicián pronásledoval křesťany, proto ani Jan neunikl jeho trestu – nechal jej mučit a nakonec vhodit do kotle vařícího oleje. Legenda však praví, že z vroucího oleje se stala „občerstvující lázeň“ a Jan z kotle vyskočil silný a zdravý. Domicián se toho velmi polekal, proto upustil od trestu smrti, ale ze strachu nechal odvézt Jana na řecký ostrov Patmos. Jan zde napsal knihu Zjevení Janovo. Ze svého vyhnanství se Jan vrátil díky smrti Domiciána. V Efezu se pak stal učitelem svatého Polykarpa, jehož vyučil a ustanovil biskupem Smyrně.
Jan je jediný apoštol, který mohl zemřít přirozenou smrtí. Podle legendy je pochován na pahorku u Efezu, ale není to jisté.
 
Patron
Je patronem teologů, úředníků, notářů, sochařů, malířů, písařů, spisovatelů, knihkupců, knihtiskářů, vázačů knih, výrobců papíru, vinařů, řezníků, sedlářů, výrobců zrcadel, rytců, svíčkařů a košíkářů, přátelství, proti otravám, spáleninám, bolestem nohou, padoucnici, krupobití, za dobrou úrodu.
 
Atributy
V západním umění vyobrazují Jana jako starce, ale ve východním pro změnu jako mladého muže. Za nejvěrnější zobrazení se považuje oltářní obraz vestfálského mistra z poloviny 13. století
Orel, orlí hlava nebo křídla-  je symbolem jeho vysoké teologie
Číše s vínem – symbol legendy o podání otráveného vína 

Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one