Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.

Svatý Štěpán - 26. 12.

Svátek svatého Štěpána - 26. 12.

Štěpán je velmi významným dnem, kdy chodili koledníci přát všeho nejlepšího a zdraví a za to dostávali pečivo a ovoce. Jde o nejdodržovanější koledu v roce.

Dnes se již nekoleduje a známá koleda "Koleda, koleda, Štěpáne…“ je považována za koledu Štědrého dne. O tomto svátku v dnešní době spíše chodíme na návštěvy k rodině a známým a po různých kulturních akcích do kostelů a muzeí.

Toto koledování bylo pomyslnou bránou k veselí vánočních svátků. Chodilo se dům od domu, ale také se předváděla malá divadýlka- představení, zvané jesličkové hry. Velmi často se k známým postavám v jesličkách přidával i pastýř. celý příběh byl humorně pojatý - pravděpodoně jsou jejich začátky v žákovských hrách ze středověku
 

Tradiční sváteční oběd se má sestávat z husy, zelí a knedlíků, ovšem ve 20. století husu začala vytěsňovat spíše vepřová pečínka.

Legenda o svatém Štěpánovi

Pověst o Štěpánovi nemá s tajemnou atmosférou
Vánoc nic společného.
Byl to Kristův současník a kazatel a za svou víru byl odsouzen k smrti ukamenováním roku 37 v Jeruzalémě právě tento den. Je prvním uctívaným mučedníkem křesťanů.
Uctívali jej již od 5. století, kdy byl nalezen jeho hrob. I jemu je zasvěceno mnoho kostelů, kam se přenesla část jeho ostatků.

Stal se patronem Uher - dnes Maďarska, kde shodou okolností jako první král vládl muž jménem Štěpán a také byl svatořečen.
Štěpán má pro maďarský lid stejný význam jako svatý Václav pro nás.
Dále byl Štěpán ochráncem koní.

Ve výroční Štěpánův den se spojila jeho mučednická smrt s ochranou nad koňmi a na počest jeho ukamenování v některých krajích při slavnostní mši tento den na kněze házeli hospodáři hrst ovsa, jinde se jen světí oves pro jarní setbu. V jižních Čechách házeli oves hoši na dívky, aby byly krásné a plodné a brzy se vdaly. Při té příležitosti je zlobili různými průpovídkami, aby se dívčiny červenaly. Tomu se říkalo štěpánování. Házení obilných zrn (někde i rýže) se stalo součástí především svatebních obřadů k zajištění dobrého a plodného manželství.

Ovšem podle historiků je výklad spojený s plodností jen pozdějším výmyslem církve, jež chtěla dát všemu své vlastní vysvětlení.
 

Koledování- radost, žebrota, zábava, věštění


Koledy, s nimiž koledníci obcházeli dům od domu měly kořeny v magických pohanských obřadech - podle tohoto zvyku, se totiž věštila budoucnost obdarovávajícího podle dařů, které dávali. I tento zvyk křesťanství vytlačilo. Z koledování se tak stalo přilepšování si chudých a zábava dětí. 
 

dary

Je všeobecně známý starý zvyk na našich vesnicích, že se na štědrý den podělí i zvířata kouskem od štědrovečerní večeře, někde dokonce i stromy, sad a pole. Méně známý zvyk je, že i na Štěpána jsou obdarováváni svým hodpodářem. 
Konkrétně pro krávy a koně se pekly oplatky, do nichž hodpodyně zapékaly med, chleba, petržel, ovoce, sůl a další. Slepicím se nasypalo zrní zpod ubrusu ze štědrovečerního stolu, kohout ale  s houserem byli poděleni česnekem. Nezapomínalo se s výslužkou opět ani na pole a stromy. Podělen byl i mlýn, pila a další..


 

Na Štěpána není pána

Tento zvyk má své kořeny v Římě, kde se v tuto dobu konaly svátky známé jako Saturnálie: Otrokům byla při té příležitosti dávána dočasná svoboda. 
V našich zemích se pak tento den považoval za počátek a konec služného roku, kdy vesnickým  děvčatům a jinochům končila služba, dostávali plat a také- jak jinak- oslavovali. Nyní mohli přejít k jinému statkáři. 
Kromě peněz dostávala chasa i naturálie, jako obilí, maso, ale i vánočku..

Troubení

Pastýři chodili tento den dům od domu a vybírali si jakousi mzdu - platbu za své služby obci...v každé chalupě dostal nějakou výslužku a troubil své koledy. 

 

 

Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one