Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.

vánoce a koledování

VÁNOČNÍ OBCHŮZKY MASEK

Původně i v tyto dny chodily krajem masky různých zvířat I tajemných bytostí, ale to je opravdu dávno, poslední chodily naším krajem v 19. století, byly to Perchty nebo Brůny jako strašidla dětí, aby se bály porušit štědrovečerní půst. Jinde hodné děti dostávaly ještě dárky od bab se jmény Štědrá, Klovcová nebo Štuchavá. Jiné baby zvané Ometačky chodily v předvečer Nového roku, popřály štěstí v novém roce a poprosily o almužnu – chodily v černých šatech s bílým šátkem na hlavě. Lidé věřili, že přinášejí štěstí.

Podle zpráv z předhusitské Prahy chodil po koledě skoro každý obyvatel města, včetně kněžích. Donedávna se zachovávala koleda kominíků či popelářů. Známá je obchůzka slovenských dráteníků, jež při ní prodávali miniatury betlémů z drátu.  Také se tímto způsobem řešila část platu zaměstnancům – dostávali ód zaměstnavatelů část celoroční odměny jako koledu, především šlo o pastýře a chasu. Původně chodili koledovat dospělí a za vykoledované peníze uspořádali pitky a páchali nezbednosti, což je v dokladech již od 16. století. Později se koleda přeměnila na obchůzky dětí, hlavně z chudých rodin – nebyli nikde odmítány, protože o vánocích je opradávna zvykem obdarovat každého prosebníka.

Právě tyto obchůzky jsou původem vzniku koled – písní, které máme rádi dodnes. Původně toto slovo ale označovalo obchůzku s písněmi a říkankami.

Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one