Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.

vánoční dárky- jejich historie

Obdarovávání

Dávání dárků pod stromeček má své kořeny ve vánočních koledách, z nichž se zachovala pouze tan a Tři krále a Štěpána. Dříve se na koledování pohlíželo úplně jinak, než dnes. Bylo ostudou, pokud se koledníci v některém domě nezastavili a nepřinesli přání všeho dobrého – to bylo považováno za špatné znamení, přinášelo to smůlu a na takový dům se pohlíželo nedobře. Koledníci za svá přání obdrželi pečivo a cukroví, jablka a později i drobný peníz.

Dárky pod stromeček se začaly davit nejprve dětem. Původně byly pouze symbolické, a to cukroví, jablka, ořechy, později take drobné památky a pak i hračky, které se nejpve dávaly pod stromeček rozbalené. Na počátku našeho století u nás nebylo ještě zvykem davit pod stromeček dárky. Je mnoho dospělých narozených před druhou světovou válkou, kteří potvrdí, že oni dárky pod stromečkem neznali. Obdarovávání dospělých je ještě mladšího data.

Tradice balení dárků je o hodně mladší, než obdarovávání vánočními dárky. Pomalu vznikala tradice vánočních papírů, ozdobných mašlí a pořád se rozvíjí styly a způsoby, ozdoby i materially, do nichž se balí, stejně jako formy. Už není nejběžnější balení jen do papíru převázaného stužkou, ale moderní jsou krabičky různých tvarů, velikostí a barev, sáčky a taštičky z různých materiálů.

Protože tradice dávání dárků je spojena s vírou, samozřejmě i dárky podléhají pověrám. Jedná o typy dárků. Např.se nesměly davit žádné ostré předměty jako nože, jehly, jehelníčky, ostré nářadí, neboť se věřilo, že popíchají srdce a promění lásku v bolest. O kapesnících se věřilo, že stejně jako perly (korále, prsteny i náušnice z perel) přinášejí do života obdarovaného pláč, smutek a zklamání, boty se take nesměly davit, aby obdarovaného nepotkal rozchod s milými lidmi (milencem, rodinou, příbuzenstvem) a take bylo zakázáno darovat cokoli černého, protože černá je barva konce, smrti a zmaru a totéž přinášejí I předměty v této barvě.

Dnešní Ježíškova nadílka

Dnešní tradice se příliš neliší od té původní. S první večerní hvězdou usedá rodina ke slavnostní večeři. Předtím se drží půst a v domácnostech vrcholí přípravy na honosné posezení – smaží se řízky, peče koruna vánoční večeře – jablkový závin, všichni se umyjí a svátečně oblečou. Ježíšek (samozřejmě někdo z rodičů) připraví dárky pod stromeček a po skončení večeře zazvoní zvoneček a všichni se odeberou ke stromečku a těší se z rozbalování dárků.

Oproti tomu v západních zemích nosí dárky – především v anglicky mluvících zemích – Santa Claus a tam se rozbalují na první svátek vánoční ráno, ale je i mnoho zemí, kde to tak není, jako např. Rusko, kde díky pravoslavnému kalendáři, jež má proti našemu gregoriánskému kalendáři několikadenní zpoždění, nosí jejich Děda Mráz dárky až na přelomu Silvestra a Nového roku.

Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one