Zde chci vyjádřit vše, co mne zajímá, co mne baví, ale podělit se i o to, co je mi nemilé a proti srsti
http://zmrzlina-misa.cz/uzivatel/registrace/?pozvanka=13363
Chcete vydělávat peníze za příjem reklamních emailů od Emailing.cz?
Napište Váš e-mail a odešlete! Obratem Vám zašleme informace a potvrdíme Vaši registraci.
POSTNÍ NEDĚLE
     Ačkoli postní neděle nejsou počítány do půstu, jsou v tomto období velmi významné. Každá dostala své jméno, ovšem přesně dané zvyky té které neděle nebyly a proto se stávalo, že se zvyky prolínaly podle krajů a měnily své pořadí.
První postní nedělí je neděle pokušení či černá, lidé se oblékají do tmavého, připravuje se Pučálka či Pražmo, pečou se preclíky,  sklenovské pečivo a matičky.
druhá postní neděle je nedělo proměnění neboli pražná - lidově podle dnešního tradičního jídla pražná.
třetí postní neděle je nazývána Neděle Samaritánky nebo Oculi, lidově pak Kýchavná a pro obyčejné lidi je spojena především s pověrami ohledně kýchání a to v různých krajích úplně odlišně.
čtvrtá neděle postní Radování sse, lidově Držebná a podobně. Je to neděle, která není brána jako neděle, kdy se musí dodržovat klid a ticho, naopak je to taková výjimka pro lid, aby se asi moc nebouřil, že dlouhou dobu nic nesmí. Tento den se konají různé oslavy zásnubní a dívčí odpolední zábavy, nezapomíná se také na pověry, kteeré jsou předevvším věnovány půdě. tradičním jídlem jsou hrachová jídla
Pátá postní neděle je neděle práva, lidově řečená Smrtná, což je podle zvyku, který se slaví dvěmi způsoby. Buď se vynáší Smrtka, Morana - prostě zima, nebo se přináší léto či slunce. na tento den není doloženo tradiční jídlo, ale stále platí postní pravidla, ovšem pro změnu se vyrábí ozdoba, zvaná líto.
šestá postní neděle je zvaná Palmarun lidově květná či pašijová, protože dnes začíná pašijový týden, zvaný Svatý. Květná či palmová na oslavu vjezdu Ježíše do jeruzaléma za vítání palmovými ratolestmi, u nás palmové větve nahrazují větve jívy a dalších keřů. Květy se zdobí kostely, proto také května. Základním zvykem tohoto dne je svěcení větviček a zvyků s nimi a jejich mocí spojených.
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3487 | 33%)
Ano (3588 | 34%)
http://Dokonalezeny.cz - Internetový magazín moderní ženy
http://www.maxo.cz/?r=281bffb3082
http://www.slevopolis.cz/index.php?rid=6603
http://www.drevostavby-aukce.cz/php/affil.php?id=1499
Děkuji, že jste mě navštívili
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one